Wentylacja a klimatyzacja- zalety i wady obydwu rozwiązań

W sezonie gdy w naszych pomieszczeniach jest gorąco, marzymy o ich ochłodzeniu. Jednymi z najpopularniejszych metod jest wentylacja oraz klimatyzacja, jednak wybór pomiędzy nimi jest wbrew pozorom dość ciężki. Na szczęścia różnica pomiędzy nimi jest znacząca, dzięki czemu każdy będzie mógł wybrać odpowiadającą opcję do swoich potrzeb. Z wentylacją mamy do czynienia praktycznie na każdym kroku, gdy tylko znajdujemy się w jakimkolwiek pomieszczeniu z oknami lub kanałami wentylacyjnymi. W praktyce jej główna rola polega na dostarczeniu nowego powietrza do pomieszczenia lub budynku, jednak wentylacja świetnie się sprawdza w chłodzeniu. Są dwa rodzaje wentylacji, pierwszą jest grawitacyjna, która zależy od warunków pogodowych, co stanowi duży minus, ponieważ gdy różnica ciśnień na zewnątrz i wewnątrz nie jest wystarczająca, sama wentylacja nic nam nie da. Kolejnym minusem jest to, że w lato jest nie tylko gorąco, ale zimą nasze ciepło może uciekać, przez temperaturę na zewnątrz. Jeżeli nie zapewniamy odpowiedniej ilości świeżego powietrza, w pomieszczeniu może pojawić się duża wilgoć, która wpłynie znacząco na nasze samopoczucie. Jest jeszcze wentylacja mechaniczna, która posiada dużo znaczących plusów, takich jak:

 • stałe dostawy świeżego powietrza,
 • dostosowanie intensywności,
 • nie musimy otwierać okien,
 • nie robią się nam przeciągi,
 • nie mamy problemów z pleśnią,
 • eliminuje hałasy, występujące na zewnątrz,
 • nie musimy budować kominów.

  Wady zastosowania wentylacji mechanicznej, wiążą się właściwie z kosztami, które trzeba w jej przypadku ponieść na montaż oraz eksploatację.

  Podsumowując, możemy zauważyć, że wentylacja mechaniczna zapewnia nam dużo korzyści, a ich jedyną wadą są koszty, jednak gdy mamy duży budżet nie powinien to być dla nas znaczący problem.

  Kolejną metodą chłodzenia naszych pomieszczeń jest klimatyzacja. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że pełni ona podobną funkcję do wentylacji, gdyż również wymusza ruch powietrza. Jednak znaczącą różnicę stanowi fakt, że powietrze nie ulega wymianie, cyrkulacja zachodzi w ramach tylko jednego pomieszczenia. Klimatyzacja posiada wiele plusów:

 • można ją zamontować bez konieczności przerabiania istniejących instalacji i wykończonych ścian i podłóg,
 • bardzo łatwo nią sterować, by ochładzać każde pomieszczenie do wymarzonej temperatury,
 • możemy sami wybrać pomieszczenia, w których chcemy ją umieścić, bez niepotrzebnych formalności,
 • moc chłodzenia wybieramy sami, dostosowując do naszego pomieszczenia, niezależnie czy chcemy bardzo dużo schładzać wnętrze czy tylko o kilka stopni,
 • są produkowane łatwe w montażu klimatyzacje, które moglibyśmy sami zamontować.

  Niestety istnieją, także wady, jeżeli komuś przeszkadza szum, klimatyzacja nie jest dla niego, ponieważ wiele z nich podczas działania wydaje delikatny szmer. Istnieją na szczęście modele, których praca jest ledwo słyszalna, co będzie dobrym rozwiązaniem, dla ludzi lubiących ciszę, dlatego przed zakupem warto przeczytać dane techniczne urządzenia.

  Zarówno wentylacja jak i klimatyzacja posiada wiele plusów i tylko drobne minusy, przed zakupem powinniśmy przede wszystkim stwierdzić, czy przeszkadza nam hałas oraz to ile jesteśmy w stanie wydać, to nam jest w stanie wiele pomóc przy wyborze i zakupie, urządzenia do chłodzenia naszego pomieszczenia.

  Artykuł napisany we współpracy z Ekoklima – klimatyzacja i wentylacja Warszawa.

Szukasz osuszacza powietrza? Sprawdź ofertę Ekoklimy.

Napisano w kategorii Inne

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

cztery × 3 =

Scroll to top