Przyczyny zanieczyszczenia powietrza w Polsce

Jednym z aktualnych zagrożeń dla nas jak i funkcjonowania naszej planety jest problem coraz większego zanieczyszczenia powietrza. W przeciągu ostatnich lat – również dzięki samym mediom – problem nieustannego zwiększania się zanieczyszczenia powietrza w naszym kraju stał się jednym z wiodących problemów, o których aktualnie się mówi. Stan powietrza w dużej części województw w Polsce przekracza normę krajową (która i tak jest zawyżona w stosunku do pozostałych krajów europejskich) i zatrzymuje się na znaczniku zagrożenia.

Jedną z głównych przyczyn odpowiadających za tak duży stan zanieczyszczenia w Polsce odpowiadają w głównej mierze zakłady przemysłowe, cała branża zajmująca się transportem, elektrociepłownie oraz kopalnie węglowe, które odpowiedzialne są za emisję niebezpiecznych i szkodliwych dla nas gazów. Jednak w dużej mierze, my sami przyczyniamy się do takiego stanu i pojawiających się coraz częściej alarmów o kolejnym z kolei przekroczeniu normy. W szczególności winni są właściciele gospodarstw domowych, którzy w okresie grzewczym palą węglem kamiennym oraz równie często pozbywają się w piecach różnych śmieci. Jest to niezmiernie toksyczne działanie powodujące zatruwanie nie tylko naszego otoczenia, ale i sąsiadów znajdujących się wokół nas. Jednakże coraz częściej możemy zaobserwować, zwłaszcza w dużych aglomeracjach, nieustannie towarzyszący nam smog – nie tylko w samym centrum, ale i na przedmieściach, widoczny tak samo w okresie letnim, jak i zimowym. Jego źródłem są – znowu – wszelkiego rodzaju zakłady przemysłowe znajdujące się na obrzeżach miast (dlatego też smog możemy zauważyć w większości miast polskich, takich jak: Wrocław, Kraków, Warszawa czy Poznań).

Jeżeli nie jesteśmy pewni, jaki aktualnie jest stan powietrza w miejscu, w którym mieszkamy możemy to sprawdzić za pomocą systemu monitoringu odpowiedzialnego za wykrywanie jego normy. W internecie, dzięki tak zwanym mapom smogu, powinniśmy bez trudności sprawdzić aktualny stan powietrza – jest to ważne, gdyż coraz częściej stan ten przekracza o wiele nasze normy, przekraczając jednocześnie podwójnie normy europejskie, a wychodzenie na dwór, gdy stężenie smogu jest tak wysokie jest działaniem niekorzystnym dla zdrowia naszego organizmu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

dwa + 15 =

Scroll to top