Klimatyzacja czy klimatyzator?

Lato zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim ogromne upały. Obecny poziom techniki na szczęście pozwala na chłodzenie się, zarówno w domu, pracy, jak i samochodzie. Niestety nie w każdym mieszkaniu można zamontować klimatyzację z prawdziwego zdarzenia. Wtedy na pomoc przychodzą klimatyzatory. Jakie są plusy i minusy tych dwóch urządzeń i które wybrać? Przekonajmy się.

Klimatyzacja

Klimatyzacja ma jedną niewątpliwą zaletę – pozwala na regulację temperatury w domu. Możemy ustawić sobie ile stopni potrzebujemy, żeby czuć się komfortowo w pomieszczeniu. Jest bardzo wydajna, często dzięki klimatyzacji można schłodzić więcej niż jedno pomieszczenie. Jeśli regularnie czyścimy ją i wymieniamy filtry, to znakomicie sprawdza się także przy oczyszczaniu powietrza z pyłków i zanieczyszczeń. Nowoczesne klimatyzacje mają również możliwość regulowania pożądanej wilgotności. To również wpływa na odczuwanie temperatury przez człowieka, a w dodatku przedłuża żywotność mieszkania i mebli. Nowoczesne klimatyzacje wszystkie głośno pracujące elementy mają wystawione na zewnątrz i z tego powodu ich praca, dla człowieka w pomieszczeniu, jest zupełnie niesłyszalna. Minusem natomiast jest duża cena tego urządzenia, oraz duża ilość energii, która jest pochłaniana w trakcie pracy. Nie można także przenosić urządzenia, gdyż jest ono przymocowane na stałe. Tak samo, klimatyzacja o którą nie będziemy dbać, może negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie.

Klimatyzator

Klimatyzator można zamontować w już wybudowanym domu, bez potrzeby niszczenia ścian czy podłogi. Sprawdź przykładową ofertę: “klimatyzatory Warszawa”. Ze względu na jego mobilność możemy go przenosić i ochładzać każde pomieszczenie w którym aktualnie przebywamy. Z tego powodu jest to urządzenie dużo bardziej oszczędne niż klimatyzacja, która obliczana jest na dużo większe zapotrzebowanie mocy. Tymczasem klimatyzator jest świetny, jeśli w domu przebywa np. tylko jedna osoba. Wtedy wystarczające jest chłodzenie pojedynczego pomieszczenia, tego w którym w danej chwili się przebywa. Ze względu na prostotę instalacji, nie trzeba wzywać specjalistycznej ekipy i wszystko można zrobić samemu. Klimatyzator jest także dużo tańszy od klimatyzacji. Jak każdy sprzęt, klimatyzator posiada także i minusy. Największym z nich jest to, że całe urządzenie znajduje się w pomieszczeniu i niektórym może przeszkadzać jego hałaśliwa praca. Możliwe jest oczywiście zakupienie dobrze wytłumionego klimatyzatora, jednak wiąże się to z znacznie większymi kosztami. Tak samo jak o klimatyzację, o klimatyzator należy dbać, czyścić i wymieniać filtry.

Zarówno jedno, jak i drugie urządzenie posiada to samo przeznaczenie – zmniejszenie temperatury w pomieszczeniu. Klimatyzacja jest dużo większym urządzeniem, którego montaż należy zaplanować już na etapie projektowania budynku (zobacz: klimatyzacja Warszawa). W innym wypadku należy liczyć się z utrudnionym montażem. Klimatyzator natomiast nadaje się do pomieszczeń już wykonanych, w których zainstalowanie klimatyzacji byłoby niemożliwe. Jest również dużo tańszy i prostszy w codziennej eksploatacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

16 − trzy =

Scroll to top