Jak oczyszczać powietrze w domu?

Jakość powietrza w Polsce, zwłaszcza w sezonie zimowym nie jest najlepsza. Długotrwałe oddychanie zanieczyszczonym powietrzem, nie tylko sprzyja powstawaniu astmy czy alergii, ale może nawet przyczyniać się do rozwoju nowotworów. Aby uniknąć wdychania szkodliwych substancji należy zrezygnować z przebywania na zewnątrz w czasie bezwietrznej pogody. Warto także zadbać o to, aby dom czy mieszkanie było swego rodzaju enklawą, w której powietrze będzie wolne od zanieczyszczeń. Żeby się ich pozbyć wystarczy zastosować się do kilku rad.

Przede wszystkim trzeba postawić na rośliny. To one najskuteczniej oczyszczają powietrze z kurzu i zanieczyszczeń. Najlepiej sprawdzają się rośliny cieniolubne o dużych liściach, takie jak paproć, dracena, figowce, czy filodendrony. Co ważne, wymienione gatunki nie tylko wychwytują kurz, lecz przede wszystkim pochłaniają szkodliwe dla ludzkiego zdrowia substancje, takie jak benzen, aceton czy formaldehyd. Chociaż rośliny doskonale sprawdzają się jako naturalny filtr powietrza należy wspomóc je, regularnie ścierając kurze za pomocą wilgotnej szmatki lub specjalnych środków. Większość polskich domów i mieszkań wyposażonych jest w grzejniki konwekcyjne, których podstawową wadą jest to, że sprzyjają roznoszeniu kurzu. Żeby ograniczyć jego ilość, trzeba regularnie wycierać szafki i półki mebli. Jeżeli posiadamy na podłogach dywany, powinniśmy również często czyścić je za pomocą odkurzacza. Najlepiej gdyby sprzęt wyposażony był w filtr HEPA, który zatrzymuje nawet najmniejsze cząsteczki kurzu, czy innych zanieczyszczeń.

Żeby skutecznie oczyścić powietrze w domu, warto dbać o odpowiednią temperaturę oraz wilgotność w pomieszczeniach. Zbyt duży poziom wilgotności może bowiem prowadzić do rozwoju pleśni i grzybów, których zarodniki mogą krążyć w powietrzu. Najlepszym sposobem na pozbycie się wilgoci jest regularne wietrzenie pomieszczeń oraz posiadanie sprawnie działającego systemu wentylacji. Jeżeli jednak okaże się, że powyższe zabiegi są niewystarczające, a higrometr będzie wskazywał poziom wilgotności powyżej 70 procent, konieczny może być zakup pochłaniaczy wilgoci. Urządzenia te są niedrogie, a skutecznie pochłaniają nadmiar pary z otoczenia.

W ostatnim czasie dużą popularnością cieszą się również elektryczne oczyszczacze powietrza. Wyposażone w kilka rodzajów filtrów, wychwytują zanieczyszczenia i szkodliwe substancje. Można także zaopatrzyć się w lampę solną, która poprawi jonizację powietrza zaburzoną w skutek działania urządzeń elektrycznych.

Jak widać sposobów na walkę z zanieczyszczeniami jest sporo. Warto wykorzystać choćby kilka z nich, aby powietrze w domu było lepszej jakości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

cztery × 2 =

Scroll to top