Dlaczego klimatyzacja nie chłodzi? Najczęstsze awarie klimatyzacji

Klimatyzatory domowe cieszą się coraz większą popularnością wśród Polaków. Zapewniają przyjemny chłód, zwłaszcza w sezonie letnim, gdy na zewnątrz panują nieznośne upały. Niestety, urządzenia te, podobnie jak wszystkie inne, od czasu do czasu ulegają awariom. Przyczyn, dlaczego klimatyzator przestaje chłodzić może być wiele, warto więc zapoznać się z informacjami o najczęstszych usterkach występujących w tego rodzaju sprzętach.

Decydując się na zakup klimatyzatora do domu lub mieszkania należy liczyć się z tym, że jego żywotność, w zależności od marki i jakości urządzenia, zazwyczaj szacowana jest na kilka, bądź kilkanaście lat. O tym jak długo będzie działał klimatyzator decydują dwie rzeczy, a mianowicie sposób montażu oraz częstotliwość wykonywania prac serwisowych. Jeśli chodzi o montaż to zdarza się, że moduł zewnętrzny, odpowiedzialny za odprowadzanie ciepłego powietrza na zewnątrz jest umieszczany w miejscu silnie nasłonecznionym. Takie umiejscowienie znacząco wpływa zarówno na pogorszenie jego wydajności, jak i skrócenie żywotności. Również brak regularnego serwisowania klimatyzacji może spowodować, że będzie ona działała słabiej. Niezwykle ważne jest przede wszystkim okresowe wymienianie filtrów, zgodnie z zaleceniami producenta sprzętu. Jeżeli dojdzie do zapchania filtrów, nie będą one w stanie tłoczyć do pomieszczeń chłodnego powietrza, przez co cały układ będzie pracował mniej wydajnie.

Częstą przyczyną gorszego działania klimatyzatorów jest również niedostateczna ilość czynnika chłodzącego. W takim wypadku należy przede wszystkim sprawdzić szczelność całego układu i usunąć ewentualne wycieki. Jeżeli klimatyzator przestał chłodzić, to przyczyną takiego stanu rzeczy może być również awaria sprężarki. Do jej uszkodzenia dochodzi najczęściej wskutek nieprawidłowego działania wentylatora odprowadzającego ciepło na zewnątrz. Zbyt słabe chłodzenie powoduje, że sprężarka ulega przegrzaniu, a zwoje w jej silniku zostają spalone.

Zdarza się, że problemy z prawidłowym działaniem klimatyzatorów leżą po stronie elektroniki. Tego typu awarie związane są zazwyczaj z niestabilną pracą sieci elektrycznej. W takim przypadku warto wezwać elektryka, aby sprawdził, czy nie doszło do przepalenia bezpieczników. Jeżeli z siecią jest wszystko w porządku należy sprawdzić, czy wyświetlacz urządzenia nie sygnalizuje jakiegoś błędu. Jeśli tak jest, rozwiązania problemu należy szukać w książce serwisowej i postępować zgodnie z przewidzianą w takim wypadku procedurą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

2 + 15 =

Scroll to top