Czy wentylacja jest potrzebna i jak działa?

Aby czuć się w swym domu komfortowo, należy zadbać o to, aby powietrze, którym oddychamy było świeże i wolne od zanieczyszczeń. Dodatkowo, powinno mieć odpowiednią temperaturę oraz wilgotność. Podczas budowy nowych domów zwraca się szczególną uwagę na ich energooszczędność, dlatego dba się o to, aby wszystkie drzwi i okna były szczelne. Żeby nie oddychać wciąż tym samym, starym i zużytym powietrzem, konieczne jest zastosowanie wentylacji.

Prawidłowo wykonana wentylacja umożliwia pozbycie się z wnętrza domu zużytego powietrza i wtłoczenie świeżego. Szacuje się, że przeciętna rodzina w ciągu doby wytwarza około dziesięciu litrów wilgoci. Jeżeli wilgoć ta nie zostanie odprowadzona, zacznie gromadzić się we wnętrzu pomieszczeń. W takich warunkach dochodzi do szybkiego rozwoju grzybów lub pleśni, których zarodniki mogą unosić się w powietrzu, powodując pogorszenie samopoczucia, bóle głowy, a nawet wywołując poważne choroby. Jest to szczególnie ważne w sezonie zimowym, kiedy ze względu na niskie temperatury, zdecydowanie rzadziej otwiera się okna i wietrzy wnętrza. Aby sprawdzić jaki jest poziom wilgotności w swym domu, warto zaopatrzyć się w niedrogi miernik, zwany higrometrem. Przy prawidłowo działającej wentylacji, wilgotność w pomieszczeniach nie będzie przekraczać 60-70 procent. Jeżeli będzie wyższa, może to świadczyć o problemach z wymianą powietrza.

Kiedy wiadomo już jak istotną rolę pełni wentylacja, warto dowiedzieć się jak w ogóle ona działa. W większości domów występuje tzw. wentylacja grawitacyjna. Do wymiany powietrza dochodzi samoistnie, poprzez umieszczone w ścianach kratki i kanały wentylacyjne. Ciepłe i zużyte powietrze unosi się do góry, gdzie jest wysysane za zewnątrz i zastępowane nowym, świeżym. Wymiana następuje wskutek różnicy gęstości powietrza znajdującego się wewnątrz i na zewnątrz budynku.

W niektórych budynkach wentylacja grawitacyjna okazuje się niewystarczająca. Wtedy montuje się wentylację mechaniczną. W tym wypadku zarówno ilość usuniętego, jak i wtłoczonego powietrza jest na bieżąco kontrolowana przez urządzenia mechaniczne. Jeśli chodzi o wentylację grawitacyjną to jest ona wrażliwa na zmiany warunków atmosferycznych. W przypadku wentylacji mechanicznej taka wrażliwość nie występuje. Jej wydajność cały czas znajduje się na tym samym, wybranym poziomie, niezależnie o panujących na zewnątrz warunków.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

trzy × 1 =

Scroll to top