Co warto wiedzieć o klimatyzacji w domu/mieszkaniu?

Zmieniający się klimat sprawia, że coraz częściej w okresie letnim w Polsce panują tropikalne i trudne do zniesienia upały. Z tego powodu wiele osób decyduje się na założenie klimatyzatorów w swych domach lub mieszkaniach. Pomimo tego, że wizja przebywania w klimatyzowanych pomieszczeniach jest bardzo kusząca, warto przed dokonaniem zakupu dowiedzieć się nieco więcej o działaniu i prawidłowym korzystaniu z tego rodzaju urządzeń.

Na rynku znaleźć można wiele klimatyzatorów. Najprostsze i najtańsze są klimatyzatory przenośne, które charakteryzują się niewielką wydajnością oraz stosunkowo głośną pracą. Nieco lepsze parametry wydajnościowe posiadają klimatyzatory stacjonarne. Najczęściej montuje się je w przegrodach pomiędzy ścianami lub oknami. Ich największą wadą jest duży hałas jaki generują. Największą popularnością cieszą się urządzenia typu split. Dzięki rozłącznej budowie, hałaśliwą jednostkę montuje się na zewnątrz, a wewnątrz pomieszczeń umieszcza się tylko część chłodzącą.

Decydując się na montaż klimatyzacji w domu lub mieszkaniu trzeba pamiętać o tym, aby dobrać odpowiednią moc urządzenia do wielkości pomieszczeń. Najlepiej powierzyć to zadanie sprzedawcy, który za pomocą specjalnego oprogramowania szybko dokona odpowiednich przeliczeń. Należy sprawdzić także, czy urządzenie, które zamierzamy kupić wyposażone zostało w system filtrów. Filtry sprawiają, że chłodne powietrze jakie wydobywa się z urządzenia pozbawione jest nieprzyjemnego zapachu. Do niedawna dużym problemem klimatyzatorów było zagrzybianie instalacji. Obecnie, nowoczesne urządzenia posiadają system szybkiego osuszania parownika, który zabezpiecza przed rozwojem pleśni oraz grzybów. Przeglądając różne modele klimatyzatorów, warto także zwrócić uwagę na ich głośność oraz możliwość zdalnego sterowania. Te dwie cechy znacząco wpływają na komfort korzystania z tego typu sprzętu.

Chociaż jak wspomniano wyżej, nowoczesne klimatyzatory posiadają systemy zapobiegające rozwojowi pleśni i grzybów, należy je regularnie serwisować. Serwisowanie polega przede wszystkim na wymianie zużytych filtrów, które mogą wpływać na pogorszenie wydajności pracy urządzenia. Sprawnie działająca klimatyzacja w domu lub mieszkania zapewnia komfortową temperaturą oraz czyste i pozbawione wilgoci powietrze. Jest to ważne szczególnie dla osób starszych oraz dzieci, dla których długotrwałe przebywanie w zbyt wysokiej temperaturze może być niebezpieczne dla zdrowia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

dwa × trzy =

Scroll to top